Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

 

Obersalzberg, hora Kehlstein 1863 m.n.m. a Kehlsteinhaus, nebo-li Orlí hnízdo, jsou pojmy úzce spjaty s érou fašizmu a se jmény nejvyšších říšských pohlavárů. OBERSALZBERG, kdysi vilové sídliště, poskytoval útulek nacistickým špičkám, počínaje Hitlerem s jeho Berghofem přes Bormanna, Himmlera a další. Důmyslný systém krytů v délce 6 km měl zajistit bezpečí přímo pod jejich vilami. V roce 1945 ameřičtí boys odvedli perfektní práci, provedli vzdušní hlubokou orbu a vše srovnali se zemí až na jeden cíl. O tom ale později.

 

                   Dnes jsou zde louky, obrovská parkoviště pro návštěvníky a autobusové nástupiště pro jízdu na Kehlstein. V okolí mnoho   roztroušených pensionů.

 

      V roce 1937 dostal Bormann nápad postavit Hitlerovi k jeho padesátým  narozeninám něco velkolepého. Měl to být dům na samém vrcholu Kehlsteinu  Asi 4000 dělníkům, pracujících dnem a nocí, trvalo 13 měsíců,  než vybudovali 6 km dlouhou asfaltovou cestu, prorazili 5 tunelů a postavili budovu na kopci. To vše stálo 34 milionů říšských marek.

 

  Jízdu do 27 % prudkého stoupání zvládnou specíální autobusy za 20 minut.Konečná zastávka je na malém parkovišti s kapacitou pěti busů. Od něho vede do nitra hory tunel, zakončený 124 m vysokou výtahovou šachtou ve skále, kterou jezdí původní výtah až do Orlího hnízda. Jeho kapacita je padesát lidí. Ještě dnes působí svým dřevěným obložením, benátským zrcadlem a vyleštěnou mosazí velmi luxusně. 

 

   Samotná budova zůstala v průběhu války nedotčena. Prostě ti texasští kluci se ne a ne strefit. Říká se, že Hitler sem nerad jezdil a spíš zde přijímal cizí diplomaty. Dnes jsou zde restaurační prostory a terasy. Vyhlídka je ovšem odtud přenádherná. Třistašedesáti stupňové panorama poskytuje dokonalý pohled na okolní Berchtesgadenskou krajinu, Alpy, na blízký Salzburg, pohoří Dachstein, Königsee, Jenner, Watzman atd. Samotný vrchol je ještě asi 150 metrů dál a vévodí mu dřevěný kříž. Je zde velebno, historie tu už nemůže rušit. Tady teprve začínám chápat smysl místního pozdravu Grüss Gott.

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpověď

(to Mira, 10. 7. 2008 10:08)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Berchtesgaden , děkuji za návštěvu a doporučuji tenhle odkaz, kde je toho napsáno více, ahoj R.

teplota

(mira, 10. 7. 2008 9:17)

docela by me zajimalo jake je tam prumerna tepolota.